Track Team success at Furman Invite

Coach Harris and Coach Holmes told their team that just because we don't have the proper training facilities this season, that it is not an excuse for us to not succeed.  Several athletes proved their point this weekend at the Furman Invitational breaking their own personal records. Furman Invitational Results

Senior Sean Wright continues to amaze his coaches!  Sean has never competed in the 400 hurdles but Coach Harris decided it was time for him to give it a try.  Sean began trying the hurdles this week in practice.  Sean not only won the 400 hurdle event at Furman but his time of 58.0 puts him in the running for a medal at the South Carolina State Championships!  Sean missed most of his junior season due to a hip and thigh injury but was able to make it to the state qualifier in the triple jump last year.  He has shown everyone this year that his talents are endless.  Sean not only won the 400 hurdles but also placed 2nd  in the high jump and won the triple jump.  Congratulations, Sean!!

Also setting personal bests at Furman were Lauren Bennett in the 1600 meter run, Alex Dawson in the 3200 meter run, Ashley Hunter in the 400 hurdles, Stephanie Konruff in the triple jump, the 4x400 relay team of Joi Pierce, Rachael Nelson, Ashley Hunter, Shakoka Jemison, and Joseph Hill in the 400 hurdles!  Way to go, MAVS!! 

Other top MAVS finishers -
Sierra Graves 100 meter 6th place
Lauren Bennett 1600 meter 6th place
Alex Dawson 3200 meter 4th place
Rachel Neiling 3200 meter 7th place
Asia Johnson 100 hurdles 1st place
Nickira Anderson 100 hurdles 3rd place
Barbara Bennett 100 hurdles 6th place
4x100 relay team - 2nd place (Ashley Hunter, Stephanie Konruff, Joi Pierce, Sierra Graves)
4x400 relay team - 1st place (Joi Pierce, Rachael Nelson, Ashley Hunter, Shakoka Jemison)
4x800 relay team - Deana Tourigny, Lauren Bennett, Carly Wilson, Rachel Neiling
Rachael Nelson - 2nd place high jump
Stephanie Konruff - 4th place long jump, 4th place triple jump
Savannah Hiller -5th place triple jump
Molly Cashman 4th place shot put, 8th place discus
Ryan Bennett - 3rd place 110 hurdles
Robbie Nelson - 5th place 110 hurdles, 1st place  High jump
Joseph Hill - 4th place 400 hurdles
4x400 relay team - 1st place Rodney Davis, Joseph Hill, Sean Wright, Marlon Campbell
Rodney Davis - 5th place high jump, 6th place long jump
Kenny Driggers - 3rd place pole vault
Andy Wallin - 5th place pole vault
Ryan Norton - 5th place Shot put, 8th place discus