Greenville County Junior Varsity Champions

Congratulations to the following MAVS Track athletes for being named Greenville County JV Champions in their events -

Olivia Butler - 400 meter dash
Carly Wilson - 800 meter run and 1600 meter run
Alex Dawson - 3200 meter run
Barbara Bennett - 100 hurdles
4x400 Girls Relay (Kellie Sinkele, Olivia Butler, Kiera Johnson, and Kaitlynn Stafford)
4x800 Girls Relay

Tyre Moore  - 100 meter dash & 200 meter dash
Brandon Sissel - 400 meter dash
Isaac Phyall - Triple Jump
4x100 Boys Relay (Wen Hao Tan, Daniel Lewis, Tyre Moore, Tre Peters)
More pictures
Boys results
Girls results

WAY TO GO!!!



JV County Triple Jump Champ - Isaac Phyall                JV County 100 Hurdle Champ - Barbara Bennett; Kellie Sinkele 3rd place

Also receiving awards at JV County for placing in the top 6 in their event -
Boys -
Wen Hao Tan - 2nd place 100, 3rd place 200
Daniel Lewis - 6th place 200
Isaac Phyall- 6th place 400
William Buckner - 6th place 1600, 4th place 3200
Tyler Pommerenke - 3rd place 110 hurdles, 3rd place 400 hurdles
Ross Emsley - 3rd place Triple jump
James Wright - 4th place Discus
Boys 4x800 3rd place (Jeff Wood, William Buckner, Austin Hood, Brendan Cohens)
Boys 4x800 B team 5th place
Boys 4x400 2nd place (Brandon Sissel, Tre Peters, Ross Emsley, and Isaac Phyall)



Girls -
Aryele Carter - 4th place 100 meter dash
Allie Latimore - 6th place 100 meter, 2nd place Triple Jump
Kaitlynn Stafford - 3rd place 200 meter
Kiera Johnson - 5th place 200 meter, 2nd place 400 meter
Deana Tourigny - 3rd place 400 meter, 3rd place 800 meter
Brittany Williams - 4th place 800 meter, 6th place 1600 meter
Emily Lide - 5th place 800 meter, 4th place 1600 meter
Rachel Neiling - 5th place 1600 meter
Alex Dawson - 3rd place 1600 meter
Lauren Bennett - 2nd place 1600 meter
Kellie Sinkele - 3rd place 100 hurdles, 4th place 400 hurdles
Barbara Bennett - 2nd place 400 hurdles
Kristi Yamashita - 6th place Discus
Lea Ameris - 3rd place Shot Put

Relay teams will be listed soon