(2007 - 2008) - Track Boys

2007-08 MAVS Booster Team Rep Boy's Track - James Mckie


2008 Team Awards

110% Award - Rodney Davis

110% Award - Joshua Mckie
110% Award -  Brendan Ryan,
110% Award -  Graham Harris
Coaches Award - Joseph Hill
MVP - Sean Wright
MVP - Eric Lawson

Sean Wright - All State & All Region
Photo album of the awards night

                               




2008 Track Schedule

Click here for individual pictures of the boys team
Meet the entire boys & girls team here
Check out our athletes stat pages here on www.scrunners.com

Coach Howell's season photo album


Senior Trevor Quinn signs with Southern Wesleyan

Mauldin Cross Country and Track runner Trevor Quinn will continue his running career at the collegiate level next year.  Trevor will be studying Biology/Pre-Med at Southern Wesleyan University in Central, SC.  Congratulations, Trevor!  Click here to see SWU's announcement on Trevor's signing day. 

Photo credit Gwinn Davis Tribune-Times

Individual competitors -Day 2 State Track Meet

Congratulations to Senior Alyssa Kulik, Senior Sean Wright, and Junior Eric Lawson for making it to the State finals!  Alyssa placed 5th in the 1600 and 2nd in the 3200!  Sean Wright placed 4th in the 400 hurdles.  Eric Lawson placed 8th in the 1600!  WAY TO GO, MAVS!!
Photo album
Day 2 results



 

Day 1 at State Track Meet

The girls 4x800 relay team of Alyssa Kulik, Hannah Morgan, Alexa Neiling,  Kathleen Jacob, and Caroline McDonough (alternate) placed third in the AAAA South Carolina State Track meet.  The girls ran a season best of 9:41 seconds!  Congratulations, girls!!
Day one results
Coach Howell's photo album



www.scrunners.com  interviews Mauldin track members:
Sean Wright
Coach Harris
Eric Lawson

They are going to STATE!!!

Congratulations to the following Mauldin Track athletes that will be competing at the South Carolina AAAA State Track & Field Meet next Saturday, May 10th. 
They placed in the top 8 of their event at the AAAA Qualifier
Senior Sean Wright - 400 hurdles
Junior Eric Lawson - 1600 meter run
Senior Alyssa Kulik - 1600 meter run, 3200 meter run, 4x800 relay team
Senior Hannah Morgan - 4x800 relay team
Sophomore Alexa Neiling - 4x800 relay team
Sophomore Kathleen Jacob - 4x800 relay team 
Picture album of State Qualifier
Coach Howell's Photo album of Regions & State Qualifier
Boys Results
Girls Results


Sean Wright                                                                    Eric Lawson  & Alyssa Kulik

Alyssa Kulik, Alexa Neiling, Hannah Morgan, and Kathleen Jacob (4x800 relay)

Results of other Mauldin runners that competed at the State Qualifier -

Ryan Bennett placed 10th in the 110 hurdles with a time of 15.40.  Ryan's time actually beat out a heat winner that ran a 15.44

Asia Johnson was 17th in the 110 hurdles with a 17:10

The pole vault beginning height was set at 11'.  Andy Wallin was not able to make the height to go on.

Savannah Hiller set a new personal record in the pole vault with a jump of 7'6!

Tyler Tesch placed 11th in the 1600 with a 4:43

Lexi Neiling placed 9th in the 1600 with a 5:24; Hannah Morgan placed 13th with a 5:29

Joi Pierce, Sierra Graves, Ashley Hunter and Stephanie Konruff competed in the 4x100.  The automatic timing system did not work for their heat.

They were given the option of rerunning the race.  They were the only team that chose to do this.  The girls ran a faster time by themselves with a 50.84 in 15th place.

Joi Pierce ran a 1:03 in 24th place in the 400 meter.  Sean Wright did not run the 400 meter dash because the 400 hurdles were the next race scheduled.

Ashley Hunter placed 20th in the 400 hurdles after recovering from a fall during her race.   Natalie Terlitsky placed 27th with a 1:17.32

Joseph Hill set a new personal record in the 400 hurdles with a 1:02.18 in 25th place.

Kathleen Jacob placed 18th in the 800 meter with a 2:31; Lexi Neiling placed 24th with a 2:34

Caroline McDonough placed 9th with a 12:05 in the 3200, just missing qualifying by .20.

Tyler Tesch, Graham Harris, Daniel Weekes and Eric Lawson ran the 4x800 in 8:46 in 15th place.

Marlon Campbell placed 21 in the long jump with a 20-9.5

Joseph Hill, Sean Wright, Josh Mckie, Rodney Davis placed 10th in the 4x400 relay with a 3:29.

Josh Mckie split a personal best 400 time in the relay of 50.81!

Ashley Hunter, Shakoka Jemison, Natalie Terlitsky, and Joi Pierce placed 19th in the 4x400 relay with a 4:16

Sean Wright just missed qualifying in the Triple jump due to the effort (49 second quarter) he had given to his team in the 4x400 relay.  The triple jump was going on at the same time as the 4x400 relay.


May 1, 2008 Junior/Senior Awards Day - Boys Track Athletes Recognized

Senior Andy Wallin receives
the Woodruff Road Exchange Club award, Furman University Honors Scholarship, French Honors Society, SAT 1400 Club, High SAT math award, South Carolina Academic Honors Awards, South Carolina Palmetto Fellows, and White Honor Chord Graduate.  Wow, Andy, anything else?!  Congrats, Andy! 

Senior Sean Wright receives the Martin Luther King, Jr. Athlete award.  Congratulations, Sean!

Junior Eric Lawson receives West Point Leadership Award .  The award is given each year to one high school junior based on their academic, athletic, community service, good citizenship and leadership abilities.  Eric has been invited to attend the West Point Strong Leader Academy this summer at the McGrady National Guard Training Center in Columbia, SC.  Congratulations, Eric! 

West Point representative Mr. John Warden presents award             Sean Wright                                     Andy Wallin



April 25, 2008

Alyssa Kulik Triple Region Champion

Senior Alyssa Kulik brought home three gold medals at the Region II AAAA Championships held at Dorman High.  Alyssa won the 1600 meter in 5:14, the 3200 meter in 11:31, and was the anchor leg of the record setting 4x800 team!! 

Junior Ashley Hunter and Senior Sean Wright were the only two Mauldin athletes to qualify in all four of their events.  Ashley placed 3rd in the 400 hurdles 26.67, 4th in the 200 meter 26.67, and was the anchor leg of both the 4x100 relay 4th, and the 4x400 relay 3rd.  Sean won the triple jump, was 2nd in the 400 hurdles 58.91, 3rd in the 400 meter 51.14, and was the anchor leg of the 3rd place 4x400 relay team. 

Silver medalist honors go to sophomores Kathleen Jacob 800 meter 2:24.6, Caroline McDonough  3200 meter 11:53.9, and Tyler Tesch 1600 meter 4:37.3.  The following athletes also qualified on Day 2 to go on to the State Qualifier in Columbia next Saturday:
Junior Eric Lawson - 1600 meter 4:37.6 3rd place, 3200 meter 10:30.2 4th place, 4x800 relay 3rd place
Junior Ryan Bennett - 110 hurdles 4th place 15.91, 4x100 relay 5th place
Sophomore Joseph Hill - 400 hurdles 4th place 1:02.3; 4x400 relay 3rd place
Junior Josh Mckie - 4x100 relay 5th place, 4x400 relay 3rd place
Senior Marlon Campbell - 4x100 relay 5th place
Sophomore Andre Clarke - 4x100 relay 5th place
Junior Rodney Davis - 4x400 relay 3rd place
Boys  Results

Sophomore Lexi Neiling - 1600 meter 3rd place 5:30, 800 meter 5th place 2:29.6; 4x800 relay 1st place
Junior Joi Pierce - 400 meter 4th place 1:02.43, 4x100 relay 4th place, 4x400 relay 3rd place
Senior Hannah Morgan - 1600 meter 4th place 5:32.5, 4x800 relay 1st place
Sophomore Natalie Terlitsky - 400 hurdles 4th place 1:14.5; 4x400 relay 3rd place
Sophomore Asia Johnson - 100 hurdles 4th place 18.08
Freshman Sierra Graves - 4x100 relay 4th place
Sophomore Stephanie Konruff - 4x100 relay 4th place
Senior Shakoka Jemison - 4x100 relay 4th place
Sophomore Savannah Hiller - Pole Vault 5th place 6-6'
Girls Results

CONGRATULATIONS TO ALL OUR QUALIFIERS!!!
More photos of Day 2 at Regions


Alyssa Kulik                                                     Sean Wright                                                  Ashley Hunter



Region Meet Day 1 Results - April 24, 2008

Sean Wright is the Region II-AAAA Champion in the triple jump with a mark of 45-11'!! Congratulations, Sean! 
The girls 4x800 Relay team of Alexa Neiling, Alyssa Kulik, Hannah Morgan, and Kathleen Jacob also won the Region II - AAAA title with a season best performance of 9:44!!

Additional medalist honors go to Andy Wallin, 2nd place in Pole Vault with a mark of 11'. The boys 4x800 team of Daniel Weekes, Eric Lawson, Tyler Tesch and Graham Harris with a season best performance of 8:41!  Marlon Campbell received a 5th place award for the Long Jump and Kira Koenig received a 5th place award in the High Jump! Congratulations to all those placing in the top 5 today.  They will go on to compete at the State Qualifier next weekend in Columbia. 

Ryan Bennett qualified for the 110 hurdle finals.  Asia Johnson and Barbara Bennett qualified for the 100 hurdle finals.  Ashley Hunter and Sierra Graves qualified for the 200 finals.
Photo album of meet

   
Sean Wright in Triple Jump                                                    Lexi Neiling, Alyssa Kulik, Hannah Morgan, Kathleen Jacob
 
Andy Wallin and Pole Vault Coach Berry                                   Daniel Weekes, Eric Lawson, Tyler Tesch, and Graham Harris






2008 Greenville County Champions
Andy Wallin - Pole Vault
Sean Wright - Triple Jump, 400 Hurdles, 400 dash, 4x400 Relay
4x400 Relay team - Sean Wright, Marlon Campbell, Josh Mckie, Rodney Davis



4-17/18-2008
Greenville County Championships
Each year at the Greenville County meet an award is given to the top male and female track athlete and the top male and female field athlete.  The awards are voted on by the county coaches.  Mauldin Senior Sean Wright was clearly our top male overall athlete, winning events in both the field and on the track!  Sean was the only boy at the county meet to win 4 events, scoring 80 points for our team!!!  Sean is your 2008 Greenville County Champion in the 400 meter dash, 400 meter hurdles, Triple Jump, and the anchor leg of the 4x400 meter relay!! And all of this on a concrete track!  Congratulations, Sean. 

The boys team lost a core group of seniors to graduation last year.  With their motto, "No Excuses" this year, the young boys team came within 25 points of recapturing the Greenville County title for a second straight  year.  JL Mann won with 363 points, Mauldin came in 2nd with 338 points. This year we will only lose 6 boys to graduation, leaving this team ready to go after their County title in 2009!! Also scoring points for the boys team were:

Andre Clarke – 12th pl. 100 meter dash, 2nd pl. 4x100
Ryan Bennett – 2nd pl. 110 hurdles, 2nd pl. 4x100
Robbie Nelson – 4th pl 110 hurdles, 3rd place High Jump
Marlon Campbell – 3rd pl. 200 meter, 2nd pl. 4x100,  1st pl. 4x400, 7th pl. Long Jump
Josh Mckie – 5th pl. 200 meter, 3rd pl. 400 meter, 2nd pl. 4x100,  1st pl. 4x400
Joseph Hill – 3rd pl. 400 hurdles
Kirby Broome – 11th pl. 400 hurdles, 11th pl. Triple Jump
Tyler Tesch – 7th pl. 800 meter, 8th pl. 1600 meter, 3rd pl. 4x800
Eric Lawson – 9th pl. 800 meter, 5th pl. 1600 meter, 10th pl. 3200, 3rd pl. 4x800
Daniel Weekes – 3rd pl. 4x800, 12th pl. 3200
Graham Harris – 3rd pl. 4x800
Rodney Davis – 1st pl. 4x400, 9th pl. High Jump, 11th pl. Long Jump, 6th pl. Triple Jump
Andy Wallin – 1st pl. Pole Vault
Kenny Driggers – 3rd pl. Pole Vault
Ryan Norton – 3rd pl. Shot Put, 11th pl. Discus

Greenville News story
Varsity boys results
Varsity girls results
Photo album of the meet





 Some of MAVS greatest! 
Click here to see more pictures of MHS Alumni

4-16-08
Congratulations to the following MAVS Track athletes for being named Greenville County JV Champions in their events -
Tyre Moore  - 100 meter dash & 200 meter dash
Brandon Sissel - 400 meter dash
Isaac Phyall - Triple Jump
4x100 Boys Relay (Wen Hao Tan, Daniel Lewis, Tyre Moore, Tre Peters)
More pictures
Boys results

Also receiving awards at JV County for placing in the top 6 in their event -

Wen Hao Tan - 2nd place 100, 3rd place 200
Daniel Lewis - 6th place 200
Isaac Phyall- 6th place 400
William Buckner - 6th place 1600, 4th place 3200
Tyler Pommerenke - 3rd place 110 hurdles, 3rd place 400 hurdles
Ross Emsley - 3rd place Triple jump
James Wright - 4th place Discus
Boys 4x800 3rd place (Jeff Wood, William Buckner, Austin Hood, Brendan Cohens)
Boys 4x800 B team 5th place
Boys 4x400 2nd place (Brandon Sissel, Tre Peters, Ross Emsley, and Isaac Phyall)



Furman Invite  4-12-08
Coach Harris and Coach Holmes told their team that just because we don't have the proper training facilities this season, that it is not an excuse for us to not succeed.  Several athletes proved their point this weekend at the Furman Invitational breaking their own personal records. Furman Invitational Results

Senior Sean Wright continues to amaze his coaches!  Sean has never competed in the 400 hurdles but Coach Harris decided it was time for him to give it a try.  Sean began trying the hurdles this week in practice.  Sean not only won the 400 hurdle event at Furman but his time of 58.0 puts him in the running for a medal at the South Carolina State Championships!  Sean missed most of his junior season due to a hip and thigh injury but was able to make it to the state qualifier in the triple jump last year.  He has shown everyone this year that his talents are endless.  Sean not only won the 400 hurdles but also placed 2nd  in the high jump and won the triple jump.  Congratulations, Sean!!

Also setting personal bests at Furman were Lauren Bennett in the 1600 meter run, Alex Dawson in the 3200 meter run, Ashley Hunter in the 400 hurdles, Stephanie Konruff in the triple jump, the 4x400 relay team of Joi Pierce, Rachael Nelson, Ashley Hunter, Shakoka Jemison, and Joseph Hill in the 400 hurdles!  Way to go, MAVS!! 

Other top MAVS finishers -
Sierra Graves 100 meter 6th place
Lauren Bennett 1600 meter 6th place
Alex Dawson 3200 meter 4th place
Rachel Neiling 3200 meter 7th place
Asia Johnson 100 hurdles 1st place
Nickira Anderson 100 hurdles 3rd place
Barbara Bennett 100 hurdles 6th place
4x100 relay team - 2nd place (Ashley Hunter, Stephanie Konruff, Joi Pierce, Sierra Graves)
4x400 relay team - 1st place (Joi Pierce, Rachael Nelson, Ashley Hunter, Shakoka Jemison)
4x800 relay team - Deana Tourigny, Lauren Bennett, Carly Wilson, Rachel Neiling
Rachael Nelson - 2nd place high jump
Stephanie Konruff - 4th place long jump, 4th place triple jump
Savannah Hiller -5th place triple jump
Molly Cashman 4th place shot put, 8th place discus
Ryan Bennett - 3rd place 110 hurdles
Robbie Nelson - 5th place 110 hurdles, 1st place  High jump
Joseph Hill - 4th place 400 hurdles
4x400 relay team - 1st place Rodney Davis, Joseph Hill, Sean Wright, Marlon Campbell
Rodney Davis - 5th place high jump, 6th place long jump
Kenny Driggers - 3rd place pole vault
Andy Wallin - 5th place pole vault
Ryan Norton - 5th place Shot put, 8th place discus

4-12-08
The Taco Bell race did not go as well as expected for the boys team.  They are looking forward to redeeming themselves at the Greenville County meet this Thursday and Friday. 

Boys results
Photo album of meet



4-10-08
The team will split up this weekend at two different invites.  The Varsity distance girls will head to the Taco Bell Invitational on Friday and Saturday at Spring Valley High School.  The rest of the team will compete at the Furman Invitational on Saturday. 

Boys entries for Furman Invite

110 Hurdles – Ryan Bennett, Robbie Nelson, Kirby Broome
400 Hurdles – Kirby Broome, Joseph Hill, Sean Wright
100 meter – Marlon Campbell, Kenny Driggers
1600 meter – JD Donoso, Austin Hood
3200 meter – Will Buckner, Jeff Sinkele
4x400 relay – Marlon Campbell, Rodney Davis, Joseph Hill, Sean Wright, Alston-Michael Wright
4x800 relay – Will Buckner, JD Donoso, Jeff Sinkele, Brendan Cohen, Austin Hood
High Jump – Rodney Davis, Robbie Nelson, Sean Wright
Long Jump – Marlon Campbell, Rodney Davis, Robbie Nelson
Triple Jump – Rodney Davis, Sean Wright
Pole Vault – Kenny Driggers, Andy Wallin
Shot & Discus – Adquary Calwile, Ryan Norton

Boys entries for Taco Bell
The 2008 edition of the Taco Bell Track & Field Classic has over 2000  athletes from 135 schools representing 9 states.  There should be outstanding action all over the track, and field.  Sit back, relax and enjoy the day.  But you better keep your cameras charged and ready, because within those hundreds of pictures you are going to take, our country’s future  Olympians are competing. Read the full report on the meet
4x800 – Tyler Tesch, Graham Harris, Eric Lawson, Daniel Weekes (46 teams in race)
800 – Tyler Tesch, Graham Harris (135 athletes in race)
1600 – Tyler Tesch, Eric Lawson (130 athletes in race)
3200 – Eric Lawson, Daniel Weekes (116 athletes in race)




4-5-08
Coach Howell's picture album
The MAVS JV Track team competed at the Kevin Logan Memorial Track Meet at Eastside High school. The team ran on a wet concrete track in the pouring rain.  Congratulations to the following athletes that placed in the top 3 in their division:

7th-8th grade boys: (Results)
Jeff Sinkele 2nd 3200

9th-10th grade boys (Results)
Ryan Norton 1st Shot Put, 2nd Discus; Kenny Driggers 2nd 100; Joseph Hill 2nd 400; 4x400 team 2nd

Photo Album of the meet



Several Mauldin Varsity Track athletes continue to remain on the 12 County Upstate Top 10 list.  The varsity athletes will not compete until next weekend at the Taco Bell Classic and the Furman Invitational.  The JV team will compete this weekend at Eastside at the Kevin Logan Memorial Meet.  Congratulations to:

Sean Wright -  400 meter, Triple Jump, High Jump, 4x400 relay
Tyler Tesch -  4x800 relay, 1600
Eric Lawson  - 4x800 relay, 3200
Rob Nelson - 110 hurdles, High Jump
Rodney Davis - 4x400 relay
Marlon Campbell - 4x400 relay
Josh Mckie-  4x400 relay
Graham Harris - 4x800 relay
Daniel Weekes - 4x800 relay





4-3-08
Laurens High Meet
Cancelled due to weather

3-22-08
Coaches Classic
MHS Track at Coaches Classic, Lower Richland High School
The kids left the school at 6:00 a.m. and returned at 2:00 a.m. on Easter morning.  That was a long day at the races!!

Congratulations to the following boys for receiving individual medals at the meet -
Sean Wright - 5th place 400m dash

Relay team also receiving medals
Boys 4x400 6th place (Joseph Hill, Rodney Davis, Josh Mckie, Sean Wright)

Personal records set at the meet
Sean Wright 400m 51.6 to 51.3
Graham Harris 800m  2:20 to 2:17
Tyler Tesch 1600 4:59 to 4:44.8; 800m split 2:12 to 2:06
Eric Lawson 3200 10:44 to 10:23
Daniel Weekes 3200 11:01 to 10:33; 800m split 2:18 to 2:13
Joseph Hill 400H 1:03.42 to 1:03.20
Kirby Broome 400H 1:06 to 1:04.57
4x800 (Tesch, Lawson, Weekes, Harris) 9:02 to 8:48
Andy Wallin PV 9’6 to 10’

Boys results
Picture album of the meet
Mr. Morgan's photo album

3-20-08
MHS vs. Byrnes & Gaffney @ Byrnes
Gaffney 82  MHS 53
MHS 82  Byrnes 50
4x800 9:04 1st place (Tyler Tesch, Graham Harris, Daniel Weekes, Eric Lawson); 4x100 44.4 2nd place (Marlon Campbell, Tiquentin Coleman, Andre Clark, Josh Mckie); 110 Hurdles 16.1 1st place Ryan Bennett, 17.78 2nd place Kirby Broome, 19.17 3rd place Chris Jones, 19.37 4th place Joseph Hill; Long Jump 1st place 18'9 Marlon Campbell; 1600m 1st place 4:59 Tyler Tesch, 2nd place 5:07 Daniel Weekes; Shot put 2nd place 46'8.5 Ryan Norton; 400m 1st place 52.4 Sean Wright, 2nd place 54.15 Josh Mckie, 3rd place 57.8 Brandon Sissel; Triple Jump 1st place 42'2 Sean Wright; 800m 1st place 2:09 Eric Lawson, 2nd place 2:31 Marqell Dukes;
200m 2nd place 23.6 Josh Mckie; High Jump 1st place 6'0 Sean Wright, 3rd place 5'8 Rodney Davis; 3200m 2nd place JD Donoso, 3rd place Jeff Sinkele, 4th place Chris Wrobel; 4x400 1st place 3:41 (Sean Wright, Marlon Campbell, Josh Mckie, Rodney Davis)

3-18-08
Congratulations to the following MHS Track athletes for making the Greenville News Track & Field Top 10 list for the week:

Boys- Marlon Campbell Long Jump, 400, 4x400; Sean Wright Triple Jump, High Jump, 400, 4x400; Josh Mckie 400 & 4x400; Eric Lawson 1600, 3200, 4x800; Rob Nelson 110 hurdles & High Jump; Joseph Hill 400 Hurdles, Rodney Davis 4x400, Daniel Weekes 4x800, Tyler Tesch 4x800, Graham Harris 4x800
Top 10 list



3-15-08 Trojan Relays

The Trojan Relay race at Northwestern was called 3/4 of the way through the meet due to weather.  Mauldin was able to get some good races in for the day. 

Boys Highlights - Sean Wright 1st place in High Jump with 6'0, Rodney Davis 5th place with 5'10; Andy Wallin & Kenny Driggers tie for 1st in Pole Vault  9'6;
Rodney Davis 8th place in Triple Jump 39-7'; 4x100 relay runs 44.40 (Tiquentin Coleman, Andre Clark, Marlon Campbell, Josh Mckie) Boys Results

Picture album of the event.

   
Joseph Hill handing off to Graham Harris in Distance Medley Relay    Ashley Hunter handing off to Lexi Neiling in Distance Medley Relay
   
Marlon Campbell handing off to Josh Mckie in 4x100                              Kara Whitmore handing off to Sierra Graves in 4X100




3-11-08 @ Dorman
photo album of the meet
MHS 106.5; Hillcrest 34.5
MHS 106; Boiling Springs 35
Dorman 36; MHS 36

Top Mauldin finishers
4x800 2nd 9:02 (Daniel Weekes, Graham Harris, Tyler Tesch, Eric Lawson)
4x100 2nd 44.7 (Josh Mckie, Tiquentin Coleman, Marlon Campbell, Andre Clark)
110 Hurdles 16.0 2nd Rob Nelson
100m 11.7 Andre Clark
Long Jump 19'8 1st Marlon Campbell
1600m 4:49 3rd Eric Lawson*(pr), Tyler Tesch 5:00*(pr) 4th
400m  51.6 3rd Sean Wright *(pr), Josh Mckie  53.4 4th
Triple Jump 43'1 1st Sean Wright, Kirby Broome 36'11 4th
800m 2:16 3rd Tyler Tesch, Daniel Weekes 2:20 4th
400 Hurdles 63.5 3rd Joseph Hill *(pr), Rob Nelson 66.6 5th
Pole Vault 10'6 2nd Kenny Driggers
200m 23.1 2nd Marlon Campbell *(pr)
High Jump 6' 1st Rob Nelson, Sean Wright 5'10 2nd
3200m 3rd 10:44 Eric Lawson *(pr), JD Donoso 11:49; Jeff Sinkele 11:58
4x400 2nd 3:32 (Rodney Davis, Marlon Campbell, Josh Mckie, Sean Wright)* (pr)

Additional results -
Boys 1600 Eric Lawson 4:49; Tyler Tesch 5:00, Daniel Weekes 5:06, Graham Harris 5:14, JD Donoso 5:25, Jeff Sinkele 5:43, Jonathan Panning 5:47, Austin Hood 5:47, Chris Wrobel 5:48, Brendan Cohen 5:48, Harry Ustanik 5:48, Jeff Wood 6:05, Asher McDougall 6:12, Will Bonner 6:13, Andy Taylor 6:39, Zack Yordy 6:50


3/8/08 Photo Gallery of GSP Relays on www.scrunners.com

The 4x1600 relays ran in the sleet and rain.  Mauldin Girls took 1st place (Caroline McDonough, Lexi Neiling, Hannah Morgan, Alyssa Kulik)!  The Girls sprint relay placed 2nd (Sierra Graves, Kathleen Jacob, Joi Pierce, Ashley Hunter) and then the meet was cancelled due to high winds.  Kira Koenig placed 2nd in the Triple Jump, Stephanie Konruff 3rd, Savannah Hiller 4th.  Girls results.  The Boys 4x1600 placed 5th (Daniel Weekes, Graham Harris, Tyler Tesch, Eric Lawson).  Rodney Davis placed 2nd in the Long Jump, Robbie Nelson 4th.  Boys results.The track team will be back at Dorman on Tuesday for a meet with Hillcrest, Dorman, and Boiling Springs.


3/7/08 Picture album of meet
Highlights from Spartanburg Meet
MHS 43 SHS 98

Marlon Campbell - 20'4.5" in long jump (2nd place overall)
Sean Wright - 43'0" in triple jump (1st place), 6'0" in high jump (1st place), 53.1 in 400m (2nd place)
Kenny Driggers - 9"6" (first year vaulting) in the PV (2nd overall)
Boys 4x800 relay - 8:19 (Daniel Weekes, Graham Harris, Tyler Tesch, Eric Lawson) - 2nd place
Eric Lawson - 4:58 in 1600m (3rd place), 10:54 in 3200 (3rd place)
Josh McKie - 53.2 in 400m (3rd place)
Rob Nelson - 15.77 in 110 Hurdles (1st place)
Kirby Broome - 17.71 in 110 Hurdles (2nd place - new PR)
Joseph Hill - 1:04.30 in 400 Hurdles (1st place - new PR)
Boy's 4x400 relay (Brandon Sissel, Marlon Campbell, Rodney Davis, Sean Wright) - 1st place
Boys 4x100 relay 44.0 2nd place  (Tiquentin Coleman, Josh Mckie, Marlon Campbell, Ryan Bennett)



3/6/08
All performance times will now be posted to www.scrunners.com.  It used to be just elite performances made your stat pages.  Now any performance you have will be posted to your stat page.  Read more about it here.


3/4/08
Today's meet at Spartanburg has been cancelled due to weather conditions in our area.  The meet has been rescheduled to Thursday, March 6


Congratulations to the following Track athletes/football players that made it to the State Weighlifting Meet on April 12
JV Division - Cameren Jones, James Wright
Varsity Division - Andre Clark, Nick Latimore



Mauldin alumn and track standout Kiefer Whitmore competes for Coastal Carolina

High School:
Member of the Mauldin track and field team that won the Greenville County meet for the first time in 13 years his senior year... Ran a career-best 200 meters time of 22.6 and a best 400 meters time of 51.0 as a senior... Three-time letterwinner in track and field... Also played football and was a three-time letterwinner... Personal: Full Name: Kiefer Heath Whitmore... Son of Kenny and Suzanne Whitmore... Biology major.

Mauldin Alumn and track/cc standout Chad Holt compete for Clemson University (along with Mauldin alumn Lauren Klas):

Mauldin High School Highlights
Claimed AAAA state championships in the 1600m and 3200m as a senior...also won the AAAA state title in cross country in 2005...All-State in cross country as well in 2004 and 2006...three-time All-State performer in track...two-time region champion in the mile and two-mile track events...holds the school record in the mile (4:21.7)...named MVP for Mauldin in cross country and track from 2003-07...came to Clemson with personal bests of 4:20.25 (1600m) and 9:33.91 (3200m)


2/17/08
Mauldin Track & CC alumni standout Chad Holt talks about his first year running in college

1/28/08
Coach Harris announced the 2008 Boys Track Captains - Senior Sean Wright, Junior Eric Lawson, Sophomores Andre Clark and Brendan Ryan.
Sean competes in the High Jump, Long Jump, Triple Jump and 400; Eric competes in the 800, 1600, 3200, and 4x800; Andre competes in the 100, 200, and 4x100; Brendan competes in the 100, 200, and Pole Vault.  Congratulations, boys!

2008 Track Schedule Announced
Click here to see schedule

Picture album of practice





Attention all Junior and Seniors:
The National Letter of Intent early signing period (November) for Track/Field and Cross Country has been eliminated.  The date is now February 6 through August 1.
Read more here



Read about our prior year's success by hitting the almanac button at the top of the page

Attention all rising Junior and Senior Mauldin Athletes - Do you plan on competing in college?  Be sure to register with the NCAA clearinghouse.  Check out the NCAA Guide for College Bound Athletes here.   More information on the registration process is available at www.ncaaclearinghouse.net   A $50 fee applies. 


Track and Field Rules
2007-08 MAVS Website Reporter - Sandy Lawson