(2006 - 2007) - Track Boys

Class of 2007 SCHSL Scholar Athletes -
Congratulations - Jared Porter, Kiefer Whitmore, Chad Holt,
Andrew Stephens, & Kevin Kulik!


This is something we can all be proud of!
 






                                  Zach's All-Region Award

Congratulations to Coach Nicole Michel on receiving
Mauldin High School's 2007 Emerging Teacher Award

2007 Boy's Track Awards Night -
Pictures from our Banquet
CONGRATULATIONS BOYS!!
Coaches Award - Sean Wright
Most Improved - Ryan Bennett
Most Valuable Distance - Chad Holt
Most Valuable Sprint/Jumps/Hurdles - LeRoy Brown
Most Valuable Field - Quentin Lyons

State Champion & All State  - Chad Holt
All Region - Chad Holt, Jared Porter, Kevin Kulik, Zach Shuba




STATE TRACK MEET PHOTO ALBUM

State Qualifier Photo Album

 

A FIRST IN MAULDIN SCHOOL HISTORY AND MAY BE A FIRST IN
SOUTH CAROLINA STATE HISTORY!!!
It doesn't get much better than this........
ALYSSA KULIK AND CHAD HOLT
DISTANCE DOUBLE CHAMPION TIMES TWO
ALYSSA WON THE 1600 METER AND 3200 METER RACES
CHAD ALSO WON THE 1600 AND 3200 METER RACES
Congratulations Alyssa and Chad!!! Story Here


Congratulations to Caroline McDonough placing 4th at State in the 3200!!
Congratulations to Lasha Moss placing 5th at State in the 400 meter & 6th in the 200!!
Congratulations to Renee Kulik placing 6th at State in the 3200!!
Congratulations to Alexa Neiling placing 7th at State in the 1600!!
Congratulations to Leroy Brown placing 8th at State in the 110 Hurdles!!

The 6 girls that represented Mauldin's Track Team at State Placed 4th Overall as a team!!
(out of 34 teams competing)
The 2 boys that represented Mauldin's Track Team at State Placed 12th Overall as a team!! 
(out of 37 teams competing)
 

                                           

CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING MAULDIN TRACK ATHLETE FOR MAKING STATE!!
They will go on to the AAAA State Finals on Friday and Saturday, May 4th and 5th

Chad Holt (1600 meter & 3200 meter)                          Leroy Brown (110 hurdles & 400 hurdles) 

 

Congratulations also to the rest of the athletes competing at the State Qualifier  (top 8 go on to State)-

Girls -
Alicia Hokett (Triple Jump 15th place, Long Jump 20th place); Chelsea Brown (Discus 16th place); Tiara Smith, Sha Moss, Ashley Hunter, Yashica Blakney (4x100 relay 18th place); Sha Moss, Ashley Hunter, Yashica Blakney, Alyssa Kulik (4x400 relay 13th place); Ashley Hunter (400 meter 17th place & 200 meter 21st place); Kathleen Jacob (800 meter 17th place); Lexi Neiling (3200 10th place)

Boys -

Zach Shuba, Jared Porter, Kevin Kulik, Chad Holt (4x800 relay 11th place); Ryan Bennett (110 hurdles 20th place); Michael Dubowski (100 meter  22nd place); Jared Porter (800 meter 24th place); Kevin Kulik (3200 meter 25th place); Sean Wright (Triple Jump - 9th place)  Sean missed qualifying by only 3 3/4 inches!!!


Mauldin Senior Cross Country and Track runner
Chad Holt signs with Clemson University


Pictured with Chad: Coach Delmer Howell, Dr.& Mrs.Holt
Photo courtesy of Gwinn Davis





4/20/07
Full results - Boys - Girls
Photos from the races

Track Team Achieves Great Success at Region II-AAAA Qualifier
Congratulations to the following athletes that will be competing in the 4A State Qualifier on Saturday, April 28 in Columbia
(Once again these dedicated athletes give up their prom for a chance to run at the State meet)

1st place Honors - LaSha Moss 400 meter; Alyssa Kulik 1600 meter & 3200 meter; Chad Holt 1600 meter & 3200 meter; 4x800 Relay (Lexi Neiling, Kathleen Jacob, Caroline McDonough, Alyssa Kulik); 4x800 Relay (Zach Shuba, Jared Porter, Kevin Kulik, Chad Holt); 4x400 Relay (Alyssa Kulik, Sha Moss,
Ashley Hunter, Yashica Blakney)

2nd Place Honors - Lexi Neiling 1600 meter; Kathleen Jacob 800 meter; 4x400 Relay (KC Stephens, Jamal Thompson, Kiefer Whitmore, Devaris Marable)
4x100 meter (Sha Moss, Ashley Hunter, Yashica Blakney, Lacaila Ramsey)

3rd Place Honors - LaSha Moss 200 meter; Leroy Brown 110 hurdles & 400 Hurdles; Caroline McDonough 3200 Meter, Kevin Kulik 3200 Meter;  4x100 Relay (Lashaun Miller, KC Stephens, Kiefer Whitmore, Michael Dubowski

4th Place - Ashley Hunter 400 meter; Michael Dubowski 100 meters; Ryan Bennett 110 hurdles;  Renee Kulik 3200 Meter;

5th Place - Sean Wright Triple Jump; Chelsea Brown Discus; Alicia Hokett Triple Jump & Long Jump; Lexi Neiling 3200 meter; Jared Porter 800 meter;
Jamal Thompson 400 meter; Ashley Hunter 200 meter

*************************************

CHAD HOLT MAKING HEADLINES

Interested in competing in college?  Class of 2008 - Be sure to register with the NCAA Clearinghouse.  Read all about what you need to know here.

A twenty-two year old Mauldin Track Record has been BROKEN!!  Senior Chad Holt beat Peter Villiager's 1985 record in the 1600 meter run.  Peter's record was a 4:21.9.  Chad ran a full mile (1609 meters) at Taco Bell Classic on Saturday, April 14 in a time of 4:21.7.  Coach Delmer Howell said this converts to a 4:20.25 1600 meter!! CONGRATULATIONS, CHAD!!

Chad Holt continued his speed sensation in Day Two at Taco Bell! Chad ran a personal best (and possible school record) 4:21.07 in the full mile.  This time converts
to a 4:20.25 1600 meter.  Chad is now the #1 ranked miler and two miler in South Carolina!!!  Kevin Kulik drops another 2 seconds off his 3200 time with a personal best of 10:12!

CHAD HOLT SPLITS A 1:56.25 in the 4x800.  Boy's team runs a season best of 8:23 - Jared Porter, Zach Shuba, Kevin Kulik, Chad Holt!!!

Coach Delmer - we missed you.  Zorba's was closed and we hate Fazioli's!! We want ZORBA'S!!

************************

JV County Track Meet Highlights (4/13/07)
Deana Tourigny wins 800 & 2nd in 1600, Emily Lide places 4th in 800, 3rd in 1600, and 3rd in 3200; Savannah Hiller wins Triple Jump, 4th in Long Jump;
4x800 Relay wins, Kiera Johnson 2nd in 100, Asia Johnson wins 400 hurdles!!

Kirby Broome wins both 110 & 400 Hurdles at JV County Track Meet, Nick Latimore wins Long Jump, Andre Clarke wins 100, 2nd in High Jump, Gerald Young wins 200 meter 3rd in 400!  Boy's 4x100, 4x400, and 4x800 relay all win!!


                             photo credits John Olsen www.scrunners.com (milesplit network member)

Competing for Mauldin Track JV team - BOYS RESULTS

PICTURES FROM JV COUNTY

Donald Burton 100 & 200, Nick Latimore 100 & Long Jump, Kirby Broome 110 hurdles & 400 hurdles, TyQuentin Coleman 100 & 200, Brendan Ryan 100 & 200, Andre Clark 200 & High Jump, Gerald Young 200 & 400, Jataurus Maddox 200 & 400, Marquelle Dukes 400 & 800, DJ Harper 400, Max McKinney 400

Competing in the 800, 1600, and 3200 Distance Events - Chris Conway, Brendan Cohen, JD Donoso, Will Buckner, Tyler Tesch, Jonathan Panning, Ferguson & Elijah Farley, Mac Stewart, Brandon Sissel , Matt Abraham

**************************************

Ten Distance runners selected to run at Taco Bell Meet in Columbia on Saturday, April 14th.  Last year's meet hosted 200 schools from over 8 states!

Competing for the girl's team will be Kathleen Jacob, Alyssa Kulik, Renee Kulik, Alexa Neiling, Caroline McDonough.  Competing for the boy's team will be Chad Holt, Eric Lawson, Kevin Kulik, Jared Porter, Zach Shuba.  The team will leave today and arrive home late tomorrow night.

************************
NEWSWORTHY ONCE AGAIN - FRONT PAGE NEWS

THEY WON!!! For the first time in 13 years - Mauldin Boys Win Greenville County Championship!!  Chad Holt named Track MVP

Pictures from Day two

FRONT PAGE OF SPORTS!!!!

BOYS TEAM MAKING HEADLINES!!!

Boys Team Ranked 15th in state!

Some notes about Day One at Greenville County - Amazing that all 3 of our sprinters, Michael, LaShaun, & Kiefer made the finals in the 100!! They ran on a wet, concrete track.  Equally amazing was watching Leroy, Ryan, and Joseph run the hurdles on the same wet, concrete surface and not fall.  Those boys have great hurdle form!!  Watching the 4x800 was awesome - Zach ran a personal best, then Kevin takes the baton running another personal best and pulled the team from 6th place to third place, then Jared pull the third place lead a little closer, Chad grabs the baton and goes all out running a 1:58 for first place.  I did not get to see the long jump but Sean placing 3rd with Marlon in 7th is amazing!!  I couldn't believe they threw the shot in the rain but that didn't stop Quentin from placing 4th!!!  The boys are pumped and ready to bring home their trophy tonight!!!

Day One Pictures

The following boys will be competing for Mauldin Varsity Track at Greenville County over the next two days -

Day One Results Listed in Blue next to their names

Day Two Results listed in Blue next to their names

100 Meter - Michael Dubowski (11th), LaShaun Miller(9th), Kiefer Whitmore (12th); 110 Meter Hurdles - Leroy Brown (2nd) ,Ryan Bennett (1st), Joseph Hill (16th); 200 meter - Kiefer Whitmore (3rd), Andrew Stephens (4th); 400 meter Hurdles - Leroy Brown (1st), Ryan Bennett (2nd), Joseph Hill (6th); 400 meter dash - Jamal Thompson (3rd), Devaris Marable (9th), Joshua McKie (8th); 800 Meter -  Jared Porter (10th), Zach Shuba (12th); 1600 Meter - Chad Holt (1st), Kevin Kulik,(12th) Jared Porter (11th); 3200 Meter - Chad Holt (1st), Kevin Kulik (4th), Eric Lawson (16th) 4x100 Relay (2nd place)- Kiefer Whitmore, Marlon Campbell, Andrew Stephens, Michael Dubowski; 4x400 Relay(1st place) - Jamal Thompson, Kiefer Whitmore, Devaris Marable, Andrew Stephens; 4x800 Relay (1st place)- Chad Holt, Kevin Kulik, Zach Shuba, Jared Porter; High Jump - Deonte Delaine(3rd), Leroy Brown (1st); Pole Vault - no entries; Long Jump - Marlon Campbell (7th), Chris Thompson (ND), Sean Wright (3rd); Triple Jump - Leroy Brown (1st), Anthony Stephens (11th), Michael Herz (15th); Discus Throw - Quentin Lyons (5th), Chad Williams(21st), Travis Hill (19th); Shot Put - Quentin Lyons (4th), Demarcus Leavell (21st), (25th) Travis Hill

GOOD LUCK BOYS!!! LET'S TRY AND BRING HOME A COUNTY CHAMPIONSHIP TO MAULDIN!!!!

*************************************************

There names were lit up today!!! Great Job in the cold and wind!!  Even this native Chicagoan couldn't believe how cold and windy it was today!

Photos from the race on www.scrunners.com

Results from the race

More pictures from Furman



MAULDIN DISTANCE ATHLETES INTERVIEWED BY SCRUNNERS.COM ABOUT ALAN WEBB ATTEMPTING

TO BREAK THE 4:00 MILE IN SOUTH CAROLINA

****THANK YOU TO MR. & MRS. SIMMONS (QUENTIN LYONS) FOR OBTAINING THE GENEROUS MONETARY DONATION FROM WAL-MART!!!******

*************************************

Boys are now 4-2 in Region standings - 3rd overall

Here are the times/marks you will need in order to make the scrunner.com

elite list for 2007 Outdoor Track:

2007 South Carolina Outdoor standards

 By: John Olson - john@scrunners.com

Elite performance standards for high school outdoor season

Event Boys Girls
100m 11.30 12.70
200m 22.50 25.70
400m 50.50 60.00
800m 2:02.00 2:30.00
1600m 4:40.00 5:30.00
3200m 10:25.00 12:30.0
100/110H 15.50 16.70
400H 57.20 70.00
4x100 43.20 49.70
4x400 3:30.00 4:15.00
4x800 8:25.00 10:35.00
Long Jump 21-4 17-0
Triple Jump 44-0 35-0
High Jump 6-4 5-2
Pole Vault 13-0 9-0
Shot put 47-0 36-0
Discus 135-0 100-0


Wow!  What a great day the track team had at Coaches Classic! Boys Team places 15th out of 43 teams
More pictures from the races
Picture Gallery on www.scrunners.com
Full Boy's results

Video of Alyssa Kulik and Chad Holt running the mile and interview afterwards
courtesy of John Olsen, www.scrunners.com



Mauldin Boys Team not only had several Elite performances (listed on main page of website) but here are the top 30  Boys performances:

Michael Dubowski 100 meters (11.25/11.19 prelim) 12th; 4x100 relay 16th; Jamal Thompson 400 meter (52.35) 13th, 4x400 meter relay 5th;
Chad Holt 1600 meter (4:27) 2nd; 3200 meter (9:33) 1st, 4x800 relay 14th; Kevin Kulik 3200 meter (10:18) 18th, 4x800 relay 14th; Leroy Brown 110 Hurdles (15.43), 400 Hurdles (59.19) 6th, Triple Jump 27th (39-01);  Deonte Delaine High Jump 10th place (6-0);  Marlon Campbell Long Jump 18th (20-03), Quentin Lyons Shot Put 25th; Andrew Stephens 4x100 16th, 4x400 14th; Kiefer Whitmore 4x100 16th , 4x400 14th; Devaris Marable 4x400 14th; LaShaun Miller 4x100 16th; Jared Porter 4x800 relay 14th; Zach Shuba 4x800 relay 14th




***THANK YOU MRS. BROWN FOR OUR NEW TENT!!****
****************************************************

COLD AND WINDY TRACK DAY AT NWHS - TROJAN RELAYS -  1st place 4x1600 Girls - Lexi Neiling, Caroline McDonough, Renee Kulik, Alyssa Kulik,
1st place boys 4x400 Mile Medley Relay - Andrew Stephens, Kiefer Whitmore, Jamal Thompson, Chad Holt; 1st Place Girls  Distance Medley Relay - Hannah Morgan, Alyssa Kulik, Lexi Neiling, Sha Moss; 4th Place 4x1600 Boys - Kevin Kulik, Eric Lawson, Jared Porter, Chad Holt; 4th place 4x400 Mile Medley Girls - Yashica Blakney, Ashley Hunter, Sha Moss, Lexi Neiling; 4th place Boys DMR - Jared Porter, Kevin Kulik, Josh McKie, Chad Holt; 4th Place 4x100 Yashica Blakney, Sha Moss, Ashley Hunter, Kara Whitmore; 4th Place Shot put - Quentin Lyons;
2nd place  High Jump - Deonte Delaine; 3rd place 4x400 Girls Relay Alyssa Kulik, Yashica Blakney, Sha Moss, Ashley Hunter; 3rd place Girls 4x800 - Lexi Neiling, Caroline McDonough, Hannah Morgan, Alyssa Kulik

Full results from Trojan Relays
Coach Howell's pictures from Trojan Relays
Check out the photo gallery from Trojan Relays under our schedule page




Greenville County Championships moves to one division.  Read more about it on www.scrunners.com

3/14/07 Congratulations to the following boys who made the Greenville News Top Track & Field Performance List - Michael Dubowski, Jamal Thompson, Devaris Marable, Chad Holt, Kevin Kulik, Leroy Brown, 4x100 Relay (KC Stephens, Kiefer Whitmore, Michael Dubowski, Lashaun Miller), 4x400 Relay, 4x800 Relay (Chad Holt, Jared Porter, Eric Lawson, Kevin Kulik), Deonte Delaine, KC Stephens, Quentin Lyons

The following boys have made the SC Runners elite performance list -
1600 meter Chad Holt, 3200 Meter Chad Holt & Kevin Kulik, 110 HH Leroy Brown
CONGRATULATIONS BOYS!!! Michael Dubowski was . 2/100 off making the list in the 100 meter

Boys Track placed 2nd in Quad meet against Dorman, Hillcrest and Boiling Springs.  They won in the dual meet against Hillcrest and also won against Boiling Springs in dual meet scoring. Top scorers for the Mauldin Boys team were 100 meter 3rd Michael Dubowski (11.5), 5th Kiefer Whitmore (11.7); 200 meter 3rd Andrew (KC) Stephens (23.3), 4th Kiefer Whitmore (23.4), 6th Anthony Stephens (24.0); 400 meter 4th Jamal Thompson (52.8), 6th Devaris Marable (54.5), 7th Josh McKie (54.8); 800 meter 1st Chad Holt (2:02), 7th Jared Porter (2:12); 1600 meter 1st Chad Holt (4:33), 6th Kevin Kulik (4:50); 3200 meter 3rd Kevin Kulik (10:23), 7th Eric Lawson (10:59); 110 HH 1st Leroy Brown (15.1), 4th Ryan Bennett (17.2), 7th Joseph Hill (20.0); 400 IH 3rd Leroy Brown (61.6), 6th Joseph Hill (68.2); 4x100 2nd KC Stephens, Kiefer Whitmore, Michael Dubowski, Lashaun Miller (44.3); 4x800 2nd Josh McKie, Jamal Thompson, Jared Porter, Chad Holt (8:54); Discus 2nd Quentin (124'4); Shot Put 1st Quentin Lyons (44'5.5") 6th Matt Boyd (38'3); Triple Jump 2nd  Leroy Brown (42'4), 8th Michael Herz (37'6); High Jump 1st Deonte Delaine (6'0); Long Jump 9th Leroy Brown (18'3.5")

Follow High School Track and Field at the national level on www.dyestat.com or at the state level www.scrunners.com

Thank you to everyone that came out to help with Track clean up today.  We were able to get a lot of things done.
See pictures from our clean up day.

3/8/07 Congratulations to the following Boy'sTrack athletes for making the Top 10 Performance list in 12 upstate counties - M. Dubowkski (100),
 Kiefer Whitmore (100 & 200), Jamal Thompson (200 & 400), Andrew Stephens (400 & HJ), Jared Porter(800, 1600, 4x800),
Chad Holt (1600, 3200, 4x800), Kevin Kulik (1600, 3200, 4x800), Eric Lawson (1600, 3200, 4x800),
Leroy Brown (110H, 400H, TJ), Marlon Campbell (LJ), Deonte Delaine (HJ),Quentin Lyons (SP),
Mauldin 4x100, Mauldin 4x400 


Pictures from Spartanburg meet on schedule page

Greenville Spartanburg Relay Photos - More on the schedule page under photo gallery......

NEW PHOTOS DOWNLOADED - Coach Howell took 299 pictures at the meet.  You can see them here

If you have a picture from the relays you would like to have on the site,

please send them in medium size to lawson4@gmail.com 

Results and more pictures can be found on www.scrunners.com

More GSP Relay photos can be found here


 


 

 


Congrats to our track athletes for earning $100 at Fleet Feet Spike Night! 


photo credit: John Olson scrunners.com/milesplit.com member
      

Parent Volunteers - Thank you to the following parents that have volunteered to help with Track Business -

Gina Simmons - Girls Snack/Drink Coordinator, Track Banquet Committee

Kim Holt - Boys Snack/Drink Coordinator, Parent T-Shirt Coordinator, Track Banquet Coordinator

Lisa Harper - Track Banquet Committee

Dianne Hurt - Track Banquet Committee

Tracy Hiller - Track Banquet Committee

And all the parents that have signed up to help bake or work the sales.  Don't forget we still need help working the sales. 

******************************************************************************************************************************
Thank you also to Janine Hall, Rodney Neely, and Gina Simmons for volunteering to
become Track Booster Reps! 
**********************************************************************

Clemson Indoor Invitational, Saturday, January 27th (click on schedule page for more pictures and results) Meet in the news

 Photo credit:  scrunners.com/MileSplit.com member 



 

South Carolina All Time Top 10 Boys Track Times

 

 

 

 

 

 

 

 

 

questions about this page can be sent to lawson4@gmail.com

MAVS Track Rep - Sandy Lawson